Pokolenie Y na rynku pracy

Pokolenie Y – osoby urodzone między 1980 a 1994 rokiem, zwane też: pokoleniem Millenium, Millenialsami, pokoleniem Piotrusia Pana, pokoleniem IPodów, e-generacją.

Osoby z pokolenia Y już od dłuższego czasu funkcjonują na rynku pracy, a do 2025 roku będą stanowili 75-80% wszystkich pracowników. Millenialsi dorastali w świecie technologii, biegle posługują się Internetem i potrafią czerpać z niego informacje. W porównaniu z poprzednimi pokoleniami są też lepiej wykształceni i znają języki obce. Pracownicy z tego pokolenia uważani są z jednej strony za zdolnych, ambitnych, nie bojących się wyzwań, multizadaniowych, z drugiej strony za zbyt pewnych siebie, niecierpliwych, nielojalnych, wymagających a wręcz roszczeniowych – nie dających się „ubrać w ramy”. Jeżeli pracodawca zapewni im szansę rozwoju, realizację ambitnych celów, samodzielność w pracy, poczucie ważności zadań i wykorzystywania ich pomysłów – będą zaangażowanymi i wiernymi pracownikami. Jeżeli pracodawca nie spełni ich oczekiwań, nie mają żadnych skrupułów, aby przejść do innej firmy. Nie mają również oporów przed podjęciem pracy poza granicami kraju.

To właśnie ze względu na Millenialsów zaczął się zmieniać rynek pracy. Są oni świadomi swoich umiejętności, chcą robić to, co lubią, wolą mniej sformalizowany, samodzielny i niezależny styl działania, dbają również o swój rozwój i życie osobiste. Wymagania, które wielu pracodawcom wydają się zbyt wygórowane tak naprawdę dały początek nowej kulturze zarządzania i organizacji. To dzięki nim firmy zaczęły przywiązywać wagę do marki i budować strategie personalne uwzględniające dbałość o pracownika, uczciwość, atmosferę w pracy, przestrzeganie norm i zasad.

Aby jednak cały proces funkcjonował bez zarzutu, ważna jest też druga strona medalu. Pracownicy pokolenia Y powinni wiedzieć, że proces rekrutacji jest bardzo kosztowny i czasochłonny. Pracodawca chce mieć pewność, że podejmie współpracę z osobą przewidywalną, uczciwą, poważnie traktującą swoje obowiązki, myślącą o wspólnym budowaniu firmy i jej strategii w dłuższym okresie czasu. Każda ze stron w tym procesie powinna dotrzymywać swoich obietnic i zobowiązań. Millenialsi powinni również pamiętać, że w większości firm są trzy pokolenia pracowników i wzajemną ich współpracę muszą regulować pewne normy i standardy, do których należy się dostosować.

Osoby z pokolenia Y, które szukają nowych wyzwań, chcą znaleźć lub zmienić pracę, powinny podjąć współpracę z Headhunterem lub Firmą doradztwa personalnego. Dopasują oni oczekiwania pracodawcy do oczekiwań kandydata i stworzą idealne dla obydwu stron rozwiązanie.

Jeśli chcieliby Państwo poznać szczegóły naszej oferty dla firm prosimy wypełnić formularz:

1 + 1 = ?

Jeżeli rozważają Państwo zmianę w życiu zawodowym, prosimy o przesłanie wiadomości z załączonym CV na adres:

REKRUTACJA@WISERECRUITMENT.PL

WISE RECRUITMENT SP. Z O.O.

AL. KROMERA 23i, 51-163 WROCŁAW
REKRUTACJA@WISERECRUITMENT.PL

© COPYRIGHT – WISE RECRUITMENT 2017